A Ligetvédők nyílt levele — Végül szíven szúrják-e a Városligetet?
2024. június 9-én az európai parlamenti választás mellett önkormányzati választás is lesz. A Városliget, bár a Városliget törvény 99 évre a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. vagyonkezelésébe adta, továbbra is az állam, Zugló Önkormányzata és a Fővárosi Önkormányzat tulajdona. A Múzeumi-negyed, majd átkeresztelve a Liget Budapest Projekt kivitelezése a rossz gazdasági helyzet miatt megállt, de másik két épület mellett, a közparknak legnagyobb kárt okozó Új Nemzeti Galéria felépítése még mindig napirenden van. Az alábbi nyílt levéllel a fővárosi önkormányzati választáson induló pártokat kerestük meg, hogy fejtsék ki véleményüket a Liget Projekttel kapcsolatban. A megkeresésünket eljuttattuk a négy főpolgármester-jelöltnek (dr. Grundtner András -Mi Hazánk, Karácsony Gergely — DK-MSZP-Párbeszéd, Szentkirályi Alexandra — FIDESZ-KDNP, Vitézy Dávid — LMP-Vitézy Dáviddal Budapestért Egyesület), valamint azoknak a fővárosi listát állító pártoknak, akiknek van esélyük mandátumot szerezni a Fővárosi Közgyűlésben: DK-MSZP-Párbeszéd, FIDESZ-KDNP, LMP-Vitézy Dáviddal Budapestért Egyesület, Mi Hazánk, MKKP, Momentum, TISZA Párt).
A Ligetvédők mozgalma a Városliget sorsát szívükön viselő civilek közössége. 2016 márciusában azért fogtunk össze, hogy megakadályozzuk a közparkba tervezett káros, átgondolatlan és közpénz-pazarló beruházás, az ún. Múzeum-negyed megépítését. A Városliget új épületek nélküli felújítását szerettük volna elérni. Történelmi lehetőség lett volna, hogy a korábbi korok jogszerűtlen építkezéseit felszámolják, a nem közparkba való épületek lebontásra kerüljenek, helyettük ne épüljenek újak. Sajnos nem ez történt. Ahelyett, hogy a Városligetet történeti kertnek nyilvánították volna és közparki felújítás kezdődött volna, megkezdődtek az építkezések.
A Fővárosi Közgyűlésnek fontos szerepe van a Városliget további sorsában, mert a területre vonatkozó Városligeti Építési Szabályzatot a Közgyűlés fogadja el. A Fővárosi Önkormányzat határozza meg a környék forgalmi rendjét is. A Városligetben a kertészeti feladatokat BKM — FŐKERT Kertészeti Divíziója, míg a közterület-felügyeleti feladatokat a FÖRI látja el, a behajtási engedélyeket a Budapest Közút Zrt. adja ki a területre. A tájépítészeti megújítás egyik legnagyobb feladata a Városligeti-tó rehabilitációja lesz. Az Alsó-tó, a Műjégpálya, vagyonkezelője továbbra is a Budapesti Sportszolgáltató Központ Nonprofit Kft. A tó felújításához a Fővárosi Önkormányzat engedélye szükséges. Az újonnan létrehozandó csatornaág kialakításának idejére a Kós Károly sétányt le kell majd zárni, ehhez szintén a főváros engedélye kell.
Szeretnénk megismerni, hogy a jelenlegi, illetve a Közgyűlésbe tartó képviselők, pártok hogyan vélekednek az eddig megvalósult fejlesztésekről (az új épületekről és a tájépítészeti és rekreációs fejlesztésekről egyaránt), valamint mi az álláspontjuk a Nemzeti Galéria, az Innováció Háza, valamint a Városligeti Színház Városligetben való felépítéséről? Továbbá azt is szeretnénk megtudni, hogy mi a tervük a kudarcba fulladt Biodómmal? Az épületre eddig 43 milliárd forintot költöttek, a legutóbbi hírek szerint pedig még 60 milliárd forintra van szükség a befejezéséhez. 2022 novembere és 2023 májusa között több mint félmilliárd forintot emésztett fel a Biodóm csökkentett üzemmódú fenntartása.
Jelezzük, hogy a válaszokat közzé fogjuk tenni a mozgalom hivatalos Facebook oldalán, valamint Facebook csoportjában.
A Múzeum-negyed, majd később átkeresztelt Liget Projekt 2012-ben indult. A 2013-ban elfogadott Városliget törvény kivette a Városligetet számos másutt érvényes (építési, várostervezési stb.) jogszabály hatálya alól. A törvény elfogadása előtt nem egyeztettek sem a lakossággal, sem a civil, sem pedig a szakmai szervezetekkel, véleményüket nem vették figyelembe. A későbbiekben az ún. Liget Park Fórumokon az épületekről nem lehetett tárgyalni. A Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. 99 évre vagyonkezelésbe kapta a Városliget területét. Idén múlt 10 éve, hogy ők menedzselik a projektet, immáron több, mint 200 fős projektirodával. Eddig elköltöttek — az állításuk szerint — 250 milliárd forintot, miközben három épület építése még el sem kezdődött (Nemzeti Galéria, Innováció Háza, Városligeti Színház), valamint jelentős részek a parkból a mai napig el vannak zárva a látogatók elől (a volt Petőfi Csarnok és a volt Közlekedési Múzeum területe), illetve sok helyen a park rehabilitációja még el sem kezdődött. Az eddig elköltött pénz töredékéből már évekkel ezelőtt meg lehetett volna oldani a zöldterület felújítását. Pozitívumként tudjuk kiemelni, hogy a projekt gazdái végül belátták, hogy még a térszint alatti bővítésekkel sem lenne megfelelő a Pfaff-pavilon a Közlekedési Múzeum számára, ennek jobb helyet találtak a volt Északi Járműjavító helyén. Sajnos a pavilon felesleges újjáépítéséről nem tettek le, az ún. Magyar Innováció Háza formájában továbbra is napirenden van.
A projekttel állítólag nő zöldfelület, ám csak papíron, különféle számítási trükkök bevetésével van így. A valóság az, hogy a projekt teljes megvalósulása esetén, még az ő számaik szerint is, a jelenlegi 5,7%-ról 7%-ra nő a beépítettség. A Városliget sokat emlegetett zöldfelületi növekményének kb. 50%-a a tó vízfelületének zöldfelületi beszámításával jön létre. Vagy például a Néprajzi Múzeum tetőkertjének nem teljes értékű zöldfelületként való feltüntetésével érhető el. Miközben az állandó felújítást igénylő Hermina úti kutyafuttató részben, az Ajtósi kutyafuttató és a diák sportpályák egy zömében korábban fás-bokros részre épültek.
A kutyafuttatókat már többször kellett újrafüvesíteni, vagy a füvet műfűre cserélték, ahol feladták a küzdelmet a valósággal. Hiába bontották fel a parkolót az 56-osok terén, ha a helyére részben a Néprajzi Múzeum került. Ennek a tetőkertje nem teljes értékű zöldfelület, ráadásul intenzív fenntartást igényel és költséges (nettó 48 millió forint 2 évre). A Promenád alatt mélygarázs van, a Hungexpo épületek helyét nem parkosították, hanem a Zene Háza került a helyükre, ami ráadásul 2 szint mélyen a föld alatt van.
A hőlégballon és kiszolgáló épületei egy korábban szintén fás-bokros helyet foglaltak el a Mimóza-dombon. Ez egyébként nettó 660 millió forintból készült el, de 2023-ban már fel kellett újítani újabb nettó 166 millió forintért.
Az épületekhez teljesen új közműhálózatot kellett kiépíteni, aminek szintén a cserjék és a fák lettek az áldozatai. Az új épületek és a közművek jelentősen korlátozzák a lehetséges fahelyek számát. Az Olof Palme-sétányt lehet, hogy leszűkítették, de tele lett a Városliget több helyen felesleges murvás sétányokkal. A számos új funkció és látványosság sok látogatót vonz, de ennek már most tapasztalható túlhasználat és túlzsúfoltság az eredménye.
A még Tarlós István főpolgármestersége alatt, 2013-ban elfogadott Budapest 2030 így fogalmaz: “A funkciók újragondolása a túlterhelt zöldterületek esetében is kiemelten fontos, ugyanis a túl intenzíven használt zöldfelületeken (pl. Városliget), még a rendszeres fenntartási munkálatok mellett sem biztosítható a terület regenerálódása, az egymást érő rendezvények következtében.” A Liget Budapest Projekt ezen a túlhasználaton nem enyhített, hanem éppen ellenkezőleg, rontott.
Tarlós István alatt készült el a VÉSZ módosításakor a projektről szóló környezeti értékelés, amiben ez szerepel: „A Városliget jelenlegi térszerkezetére sajátos szövet jellemző, melyben a zöldfelületbe belekomponálva, a zöldbe beleolvadva jelennek meg a különböző építmények. Az új építmények térben való elhelyezkedése alapján a jelenlegi térszerkezetre jellemző sajátos szövet módosul, mivel az új építmények különálló szigetekként jelennek meg.”
Ha valaki megnézi a Néprajzi Múzeum és a Zene Háza környezetét, akkor láthatja, hogy itt nem klasszikus közpark van, hanem az épületek körüli díszkertek jöttek létre. Ha a Liget Budapest Projekt a jelenlegi formájában valósul meg, akkor a Városliget teljesen megszűnik mint egybefüggő közpark, és csak az új épületek (múzeumok, vendéglátóhelyek, rendezvényhelyszínek stb.) közti zöldfelületekről beszélhetünk.
A projekt állandó mondása, hogy csak korábbi épületek helyére építkeznek. Azt most tegyük félre, hogy azok az épületek is szabálytalanul épültek egy közparkba, nézzük csak a valós adatokat az Új Nemzeti Galériára vonatkozóan. A Petőfi Csarnok alapterülete 5500 m2, magassága 12 m volt. Az Új Nemzeti Galéria nettó alapterülete 9000 m2, párkánymagassága 25 m lesz (földszint + 7 emelet), továbbá 2 pinceszintet (-13 m) is tartalmaznak a tervek. Az Ingatlanfejlesztő állítása szerint a Petőfi Csarnok alapterülete 10 000 m2 volt, de ez csak a körülötte lévő burkolt felületekkel együtt volt így. Természetesen a Nemzeti Galéria körül is lenne burkolat. Ha így akarjuk összehasonlítani, akkor a Galéria esetében kb. 18 000 m2 burkolt felülettel számolhatunk. A Petőfi Csarnok összes szintterülete kb. 10 000 m2 volt, a Galériáé viszont kb. 53 000 m2 lenne.
Véleményünk szerint a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. rossz gazdája a Városligetnek, a projekt átgondolatlan, közpénz-pazarló és hosszú távon nem fenntartható.
A Ligetvédők követelése változatlan: a kormány tegyen le a további építkezésekről a Városligetben: az Új Nemzeti Galéria, az Innováció Háza, valamint a Városligeti Színház építése helyett parkosítás kezdődjön a hosszú évek óta elzárt részeken, távolítsák el a kerítéseket, adják át ezeket a területeket a Ligethasználóknak! A Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt-től vegyék el a projektet és adják megfelelő, szakértő kezekbe a Városligetet!
A klímaválság kellős közepén a budapestieknek a kikapcsolódást, regenerálódást nyújtó zöldterületek bővítésére van szükségük. Ha a fenti épületek megépítésére valóban szükség van, akkor annak keressenek megfelelő helyet, ne egy közpark kárára építkezzenek.
A műholdfelvételek az ingyenesen letölthető Google Earth Pro programból származnak.
Ezen kívül a Budapest Közút oldalán is elérhető egy térkép. A 2020-as VÉSZ módosításhoz készült rétegek kikapcsolhatóak oldalt: